Виљака (општина)

Виљака (латвиски: Viļakas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Виљака
Viļakas novads
Општина
Viļakas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеViļaka
Управа
 • ГрадоначалникСергејс Максимовс
Површина
 • Вкупна639.7[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно6,545[2]
Мреж. местоwww.vilaka.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди