Вистински детектив

Вистински детектив (англиски: True Detective) — американска криминална серија на HBO создадена од Ник Пицолато, која се емитува како антологија - секоја сезона претставува поинаква приказна со различни глумци.

Вистински детектив
True Detective
True Detective 2014 Intertitle.jpg
Жанр
Создадена одНик Пицолато
Напишана одНик Пицолато
Режирана одКери Фукунага
Улоги
Воведна темаFar From Any Road“ од The Handsome Family
Композитор(и)T Bone Burnett
Земја на потеклоСАД
Првичен јазикАнглиски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди7 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)
Продуцент(и)Керол Кади
МестоположбаЊу Орлеанс, Луизијана
КинематографијаАдам Аркапав
Времетраење60 минути
Продукциска куќа
Прикажување
Првична мрежаHBO
Првично прикажување21 јануари 2014 – денес
Надворешни врски
Official websitehbo.com/true-detective

Дејствието во првата сезона се одвива во Луизијана, САД каде што главни глумци се Метју Меконахи и Вуди Харелсон. Режисер на сезоната е Кери Фукунага. Заплетот на сезоната се врти околу обидите на двајца детективи да пронајдaт сериски убиец во период од 17 години. Оваа серија ја имала својата премиера на 12 јануари 2014 година. Првата сезона се состои од 8 серии.

Главни глумциУреди

НаводиУреди

  1. Collins, Sean T. (January 12, 2014). 'True Detective' Premiere Recap: Partners in Crime“. Rolling Stone. Посетено на February 3, 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 Andreeva, Nellie (January 14, 2013). 'Texas Chainsaw's Alexandra Daddario, 'Twilight Saga's Elizabeth Reaser, 2 'Wire' Alums Join New HBO Series 'True Detective'. Deadline.com. Посетено на February 3, 2013.