Вили Хорн (германски: Willi Horn, Берлин, 17 јануари 1909 - 31 март 1989) бил поранешен германски кајак кој се натпреварувал на Олимписките игри во 1936 година во Берлин. Бил во трка со својот државен пријател Ерих Ханиш .

Спортска биографијаУреди

Ерих Ханес и Вили Хорн освоиле сребрен медал на настанот F-2 со можност за преклопување на кајак, на 10.000 метри на Летната олимпијада во 1936 година, кога кајаците и канутите беа први во официјалната програма на Олимписките игри. [1]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди