Вилијам Рој Хоџсон

Потполковник Вилијам Рој Хоџсон (22 мај 1998 - 24 јануари 1958) - поранешен австралиски војник, јавен службеник и дипломат. Неговите значајни достигнувања биле вклучени во формирањето на Генералното собрание на Обединетите нации и претставувањето на Австралија на меѓународно ниво на многу дипломатски конференции за време на Втората светска војна и член на комитетот за составување на Универзалната декларација за човекови права на ООН .

Потполковник
Вилијам Хоџсон
Австралиски висок комисионер во Јужна Африка
На должноста
1952–1957
Претходник Џон Квин (В.Д.)
Наследник Хју Гилкрист (В.Д.)
Австралиски амбасадор во Јапонија
На должноста
1949–1952
Претходник Патрик Шо
Наследник Едвард Роналд Вокер
Австралиски Амбасадор во Франција
На должноста
1945–1949
Наследник Кит Офисер
Секретар на Одделот за Надворешни работи (1921–70)
На должноста
19 ноември 1935 – 21 јуни 1945
Претходник Џон Хенри Старлинг
Наследник Вилијам Данк
Лични податоци
Роден(а) 22 мај 1892(1892-05-22)
Кингстон, Викторија (Австралија)
Починал(а) 24 јануари 1958(1958-01-24) (возр. 65)
Сиднеј, Нов Јужен Велс
Националност Австралиец
Сопружник Мјуриел Дејзи Мекдауел
Установа Универзитет Мелбурн (додипломец во право)
Кралски Воен Колеџ Дантрун
Занимање Воен офицер, јавен службеник и дипломат
Граѓански награди Орден на Редот на Свети Михаил и Свети Ѓорѓи
Воена служба
Прекар "Ходи"
Припадност Австралија
Род Австралиска армија
Траење 1911–1934
Чин Потполковник
Битки/војни Прва светска војна
Воени одликувања Орден на редот на Британската Империја
Споменет во испраќање
Воен крст (Франција)

Позадина уреди

Роден на 22 мај 1892 година во Кингстон, Викторија, Вилијам Хоџсон се школувал на Факултетот за рудници, Баларат и, како член на првичната класа од 1911 година, на Кралскиот воен колеџ, Дантрон, австралиска територијална престолнина.[1] Дипломирал во 1914 година, бил назначен во Првата австралиска империјална сила и бил испратен во Египет пред да се бори во галиполската операција. Тој бил ранет од турски снајперист и се верувало дека бил мртов. Тој се вратил во Австралија во 1917 година откако бил награден со Воениот крст врачен на рака.

Тој се оженил со Мјуриел Дејзи Мекдауел на 18 октомври 1919 година во Христовата Црква, Саут Јара, Мелбурн. Тој бил приврзан кон Генералштабот на АМФ, воен штаб, во Мелбурн во 1918 година и станал шеф на воената разузнавачка служба во 1925 година. Тој беше промовиран на големо на 1 јануари 1926 година.

Во слободното време, Хоџсон се стекнал со квалификации во сметководство и студирал право на Универзитетот во Мелбурн, а дипломирал станувајќи додипломец во право во 1929 година. Таа година тој бил преместен за шест месеци во Комисијата за развој и миграција.

Тој поднесол оставка од службата за одбранбени сили во 1934 година и добил почесен чин на потполковник, продолжувајќи ја својата вмешаност во воената разузнавачка служба до 1936 година. Во 1934 година тој станал помошник секретар кој го надгледувал огранокот на Одделот на премиерот, кој се занимавал со надворешни работи.[2] Во 1935 година Хоџсон бил поставен за секретар на Одделот за надворешни работи . Како советник за надворешни работи, тој присуствувал на Империјалната конференција во 1937 година во Лондон. До моментот на оставката како шеф на одделот во 1945 година, тој значително придонел за развој на професионална дипломатска служба.

Дипломатија и вклученост на Обединетите нации уреди

Во 1945 година, Хоџсон беил вршител на должноста Врховен комесар во Канада, а потоа беше назначен за амбасадор во Франција. Во таа година, тој исто така присуствувал на Конференцијата на ООН за меѓународна организација во Сан Франциско и бил водач на австралиската делегација во подготвителната комисија на ООН во Лондон. Тој исто така бил австралиски делегат на првото Генерално собрание, што било одржано во Лондон во 1945-46 година, и австралиски претставник во Советот за безбедност и Комисијата за човекови права. Тој исто така бил австралиски делегат на Париските мировни договори, 1947 година .

Во 1946 година ООН ја основал Комисијата за човекови права, а полковникот Хоџсон дал значаен придонес. Елеонор Рузвелт ја презела улогата на претседател на Комисијата и ја презеде задачата да подготви Универзална декларација за човекови права, при што Хоџсон беил вклучен во овој комитет. Тој бил особено заинтересиран за спроведување на човековите права и се залагал за меѓународен трибунал за поднесување поплаки. Како алтернатива, Хоџсон предложил декларацијата да биде правно извршна,[3] што не било приоритет за другите членови на комитетот.

Во 1947 година, Хоџсон беше назначен за шеф на австралиската мисија во ООН во Њујорк и исто така ја претставувал Австралија во Комисијата за атомска енергија на Обединетите нации . И во 1948 година бил претставник во Комисијата на ООН за Балканот, како и претставник на Економско-социјалниот совет и делегат на Генералното собрание на ООН. Тој продолжил да работи на комисии и делегации сè до неговото назначување за шеф на австралиската мисија во Јапонија и како британски претставник на Комонвелтот во Сојузничкиот совет за Јапонија .

Во 1949 година тој беше назначен за Висок комесар во Јужна Африка и останал таму до 1956 година, враќајќи се во Австралија за да се пензионира во 1957 година.

Хоџсон беше назначен за Офицер во Орденот на Британската Империја во 1934 година и Орденот на Свети Михаил и Свети Ѓорѓи во 1951 година.

Наводи уреди

  1. Watt, Alan, „Hodgson, William Roy (1892–1958)“, Australian Dictionary of Biography, Australian National University, Архивирано од изворникот на 6 септември 2014
  2. CP 80: Lieutenant Colonel William Roy HODGSON CMG, OBE, National Archives of Australia, Архивирано од изворникот на 2020-03-14, Посетено на 26 јануари 2020
  3. „Fact sheets: William Hodgson CMG OBE (1892– 1958)“, Racism. No Way: Anti-racism education for Australian schools, NSW Government, Архивирано од изворникот на 27 јануари 2014

Надворешни врски уреди