Википедија на кебуански јазик

Википедија на кебуански јазик е издание на Википедија на кебуански јазик, која започнала со работа во 2005 година.[1]

Википедија на кебуански јазик
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно накебуански јазик
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://ceb.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Според податоци од 23 април 2024 година, има 1.263.165 статии и 37.830 регистрирани корисници[2]

Наводи уреди

  1. „Requests for new languages/Wikipedia Cebuano“. meta.wikimedia.org. Посетено на 2016-01-16.
  2. Статистика на Википедија на кебуански јазик

Надворешни врски уреди