Виесите (општина)

Виесите (латвиски: Viesītes novads)е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Виесите
Viesītes novads
Општина
Viesītes novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеВиесите
Управа
 • ГрадоначалникЈурис Лицис
Површина
 • Вкупна650,5[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно4,705[2]
Мреж. местоwww.viesite.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди