Ветрино (бугарски: Ветрино) — село во Североисточна Бугарија, административен центар на општината Ветрино во Варненската Област. Има население од околу 1.001 жители (2022).[1]

Ветрино
Ветрино
село
Поглед на зградата на општината
Поглед на зградата на општината
Ветрино is located in Бугарија
Ветрино
Ветрино
Местоположба на Ветрино во Бугарија
Координати: 43°13′1.81″N 27°26′7.28″E / 43.2171694° СГШ; 27.4353556° ИГД / 43.2171694; 27.4353556
ЗемјаБугарија
ОбластВарна
ОпштинаВетрино
Управа
 • ГрадоначалникДимитар Димитров (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна50,248 км2 (19,401 ми2)
Надм. вис.&10000000000000205000000205 м
Население (2022)
 • Вкупно1.001
 • Густина20/км2 (52/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код9220
Повик. бр.+359 05161
Мреж. местоvetrino.bg

Географија

уреди

Селото се наоѓа на околу 45 километри од регионалниот центар Варна и речиси на исто растојание од Шумен.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди