Вестморленд (округ во Вирџинија)

округ во сојузната држава Вирџинија, САД

Вестморленд (англиски: Westmoreland County) — округ во Северен Нек во сојузната американска држава Вирџинија. Според пописот од 2000 година, округот има околу 16.718 жители и главен центар на округот е градот Монтрос. Овој округ е познат по тоа што е родно место на првиот американски претседател - Џорџ Вашингтон. Вашингтон е роден во тогашната населба Бриџес Крик, а овој округ е родно место и на петтиот американски претседател - Џејмс Монро, меѓу останатите видни американски општественици од Вестморленд.[1]

Националниот споменик на родното место на Џорџ Вашингтон се наоѓа во округот Вестморленд.

ГеографијаУреди

Според Заводот за статистика на САД, округот има вкупна површина од 655 км2, од кои 593 км2 се земја, а 60 км2 се вода. Овој округ се наоѓа на полуостровот Северен Нек во сојузната држава Вирџинија.

Округот Вестморленд граничи со следните окрузи:

ГрадовиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Marquis, A.N. Company. Who's Who In America, vol. 1:Historical Volume (1607-1896), revised ed., Marquis, A.N. Company., 1967.

Надворешни врскиУреди

Координати: 38°07′ N; 76°48′ W / 38.11° СГШ; 76.80° ЗГД / 38.11; -76.80

Предлошка:Вирџинија-гео-никулец