Велко Маркоски

Македонски ракометар

Велко Маркоски (роден на 5 април 1986[1]) ― македонски ракометар кој играл за екипата на РК Металург и за Македонската ракометна репрезентација.

Велко Маркоски
Лични податоци
Роден(а) 5 април 1986(1986-04-05)(38 г.)
Струга, СР Македонија, СФРЈ
Спорт Ракомет
Висина  м
Тежина 100
Позиција десен бек
Клупски податоци
Број 8
Сениорски клубови
РК Металург

Својата кариера ја започнал во младинската школа на РК Струга. Кога наполнил 18 години, преминал во редовите на РК Вардар, а во сезоната 2010/2011 заминал за РК Металург.[2].

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-03-28. Посетено на 2011-06-14.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-06-05. Посетено на 2011-06-14.