Велико Поље (Сежана)

Велико Поље (словенечки: Veliko Polje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Велико Поље
Veliko Polje
Поглед на Велико Поље
Велико Поље is located in Slovenia
Велико Поље
Велико Поље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′1.46″N 13°58′39.83″E / 45.7670722° СГШ; 13.9777306° ИГД / 45.7670722; 13.9777306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна5,4 км2 (2,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000556100000556,1 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина10/км2 (27/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6210