Велетин (тврдина)

Тврдината Велетин се наоѓа во Косово, во близина на манастирот Грачаница. Тврдината била изградена во времето на Византија, иако се смета дека била подигнета на местото на поранешна античка тврдина.[1]

Тврдина Велетин
Општи податоци
ЗемјаКосово

НаводиУреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)