Вахтанг (Вахтанги) Шалвович Убирија (украински: Вахтангi Шалвович Убірiя; роден на 22 август 1950 година) е украински спортист, стопанственик, политичар и државник со потекло од Абхазија. Тој имал врска со криминалниот свет.[1]

Биографија уреди

Роден на 22 август 1950 година во градот Охамчира на Абхазискиот АССР, сега Абхазија.[2]

Младоста ја поминал во Киев. Од училиште бил љубител на кревање тегови.[3] Завршил техничко училиште за градежништво во Киев. Веќе како ветеран, тој учествувал на првенствата на Украина, Европа и во светот во кревање тегови; Претседател на Клубот на ветерани во кревање тегови. Обучен од славниот кревач на тегови Цезар Весловутски.[4]

Откако служел во Советската армија, работел како надзорник и постар надзорник во Киевското моторното сообраќајно претпријатие број 09104. Од 1989 година, тој се занимавал со претприемничка активност, отворил и раководел со неколку задруги во Киев. Во 1992 година, со помош на криминалниот авторитет Семјон Могиљович, тој бил назначен во државната управа за железнички превоз на Украина - „Укрзализажни“, каде што бил задолжен за набавки на гориво. Тој бил ополномоштен претставник на Укрзализиција во Чехословачка, по што извршувал раководни позиции во системот Укрзализиција.[2]

Во 1993 година, Убирија станал заменик-претседател на Одборот на акционери на Експрес банка, создаден за управување со финансиските текови на Укрзализиција. Потоа се зафатил со партиски активности и како еден од партиските лидери во 1994 година бил поканет во Соединетите Држави, каде поминал неколку години и можел да стане почесен граѓанин на градот Далас и Висконсин. Враќајќи се во Украина, во 1998 година се кандидирал за Врховниот ред, не бил избран. Тој работел како директор на плажата во фабриката во Киев. Во декември истата година, тој присуствувал на погребот на стопанственикот Михаил Токар, кој бил застрелан во Ужгород.[5]

Во 2002 година, Вахтанг Шалвович влегол во лични и деловни односи со шефот на NJSC Нафтогас од Украина, Јуриј Бојко. Тие станале главни носители на интригата на Могиљович да ја исфрли „Итера“ од бизнисот, кој ја снабдувал со природен гас Украина, исто така бил и оператор за транзит на рускиот гас кон Европа преку Украина. Тој повторно се кандидирал за Врховниот ред и повторно не бил избран. Во април 2005 година, тој бил назначен за заменик-градоначалник на Одеса.

Најновите информации за В.Ш.Убирија датираат од јуни 2010 година, кога им се заканил на новинарите со пиштол, пукајќи во воздух.[6] Бил приведен од полицијата; против него е покрената кривична постапка врз основа на ч. 4 ст. 296 (хулиганство). Убирија веднаш заминал во болница со дијагноза на срцева слабост и висок крвен притисок. На 21 јуни медиумите ја објавиле неговата смрт, што се покажало како лажна. Судот го прогласил Вахтанг Убирија за виновен, но службеникот од Одеса добил амнестија. После тоа, нема веродостојни информации за Убирија; според некои извештаи, тој побегнал во Израел.[2]

Тој бил одликуван со грузиски орден на честа.

Наводи уреди

  1. „Убирия Вахтанг Шалвович. СМОТРЯЩИЙ ЗА ОДЕССОЙ“. Архивирано од изворникот на 2019-11-11. Посетено на 2021-02-24.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Убирия Вахтанг Шалвович (Ваха)“. Архивирано од изворникот на 2019-11-11. Посетено на 2021-02-24. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ubiriya“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. ЛЕЙТЕНАНТ МАФИИ — СМОТРЯЩИЙ ЗА ОДЕССОЙ
  4. Наш Цезарь покрепче «того»…
  5. Расстрелянный в декабре 1998 года Михаил Токарь был едва ли не единственным «авторитетом» в Украине, вызывавшим у правоохранителей скрытое уважение
  6. „Заместителя мэра Одессы взяли под стражу за хулиганство“. Архивирано од изворникот на 2019-11-11. Посетено на 2021-02-24.

Надворешни врски уреди