Отвори го главното мени

Варакљани (латвиски: Varakļānu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Варакљани
Varakļānu novads
Општина
Varakļānu novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеВаракљани
Управа
 • ГрадоначалникМодра Вилкауша
Површина
 • Вкупна279[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно3,941[2]
Мреж. местоwww.varaklani.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди