Вандзе е река во Хамбург, Германија. Вандзе извира западно од селото Зик во округот Штормарн во Шлезвиг-Холштајн и завршува во центарот на Хамбург во Алстер. Долж бреговите на Вандзе постојат бројни воденици. Реката поминува низ населбите Зик, Брак, Штапелфелд и низ самиот Хамбург. Во Хамбург, поминува низ округот Вандсбек, кој го добил името од реката, каде што го продолжува својот пат западно преку паркот Ајхтал до базенот Холцмул, низ каналот Ајлбек и срцето на Хамбург до Алстер.[1]

Вандзе
Die Wandse Höhe Kirche Alt Rahlstedt.JPG
ЗемјаГерманија

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Theweleit, Klaus (1 јуни 1994). Object-choice: (All you need is love-- ) : on mating strategies & a fragment of a Freud biography. Verso. стр. 102. ISBN 978-0-86091-642-0. Посетено на 15 септември 2011.

Координати: 53°33′56″N 10°00′59″E / 53.56556° N; 10.01639° E / 53.56556; 10.01639