Валка (општина)

Валка (латвиски: Valkas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Валка
Valkas novads
Општина
Valkas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеВалка
Управа
 • ГрадоначалникКарлис Албергс
Површина
 • Вкупна910,3[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно10,678[2]
Мреж. местоwww.valka.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди