Бујант, Бајан-Олги

Бујант (монголски: Буянт) е област во Монголија во покраината Бајан-Олги. Во 2014 година, неговото население било 2592.[1]

Наводи уреди

  1. „АЙМГИЙН ХҮН АМ, НИЙГМИЙН ЗАРИМ ҮЗҮҮЛЭЛТҮҮД“ (PDF) (Mongolian). Bayan-ulgii.nso.mn. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-01-30. Посетено на 31 January 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

48°34′45″N 89°33′00″E / 48.57917° СГШ; 89.55000° ИГД / 48.57917; 89.55000