Бурд (монголски: Бүрд) е област во Монголија во покраината Оворхангај. Населението во 2018 година било 3,135.[1]

Координати: 46°58′56″N 103°47′11″E / 46.98222° СГШ; 103.78639° ИГД / 46.98222; 103.78639

Наводи уреди

  1. „Övörkhangai Aimag Sums Statistics, 2009“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-21. Посетено на 2021-03-18.