Бургос (покраина)

Покраина Бургос (шпански: Provincia de Burgos) е шпанска покраина во аутономната заедница Кастиља и Леон. Главен град е Бургос.

Бургос
Покраина
Покраинската палата во(s. XIX) во Бургос, седиште на Дипутакијан де Бургос, управно тело на покраината
Покраинската палата во(s. XIX) во Бургос, седиште на Дипутакијан де Бургос, управно тело на покраината
Знаме на БургосГрб на Бургос
Означена карта на Шпанија со Бургос
Означена карта на Шпанија со Бургос
CountryШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
CapitalБургос
Управа
 • ПретседателЦезар Рико Руиз (PP)
Површина
 • Вкупна14,292 км2 (5,518 ми2)
РангRanked 11
 2,78% of Spain
 • РангRanked 36
 0,80% of Spain
Демонимшпански: burgalés/a
англиски: burgalese
Official language(s)Шпански
ParliamentCortes Generales
Мреж. местоburgos.es

Надворешни врскиУреди

  1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.