За други значења на поимот видете Булган (појаснување)

Булган е главен град на покраината Булган во Монголија, и има население од 11.984 (2005, град 10,878[1]) и 12,323 (2008)[2]). Се наоѓа во близина на поранешниот манастир Дајчин вангин хуре.

Знамето на Булган

Сообраќај

уреди

Во близина на градот се наоѓа Булган аеродромот (UGA/ZMBN) и има една писта и се одржуваат редовни летови до Улан Батор, Ховд и Морон.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

48°48′43″N 103°32′01″E / 48.81194° СГШ; 103.53361° ИГД / 48.81194; 103.53361