48°00′N 91°39′E / 48.000° СГШ; 91.650° ИГД / 48.000; 91.650

Ховд (монголски: Ховд) — град во Монголија а воедно и главен град на Ховд Провинцијата.

Ховд
Ховд
град
Градот Ховд
Земја Mongolia
Покраина Ховд
Округ Џаргалант
Реки Бујант Гол
Височина 1.402 м
Координати 48°00′N 91°39′E / 48.000° СГШ; 91.650° ИГД / 48.000; 91.650
Површина 80 км2
Население 28.601 (2007)
Основано 1731
Часовен појас UTC+7
Повикувачки бр. +976 (0)143
Ховд на картата на Монголија
Ховд на картата на Монголија
Ховд на картата на Монголија

Географија

уреди
 
Улица во Ховд
 
Рушевини од тврдина.

Градот се наоѓа во подножјето на монголските Алтајски планини, на реката Бујант Гол. На 25 км источно се наоѓа езерото Хар Ус Нур. Градот е познат по одгледувањето на лубеници и домати и исто така по квалитетното производство на месо.

Население

уреди

Во 2000 година градот имал население од 26.023, а додека во 2003 година има 30.479 жители.[1].

Поврзано

уреди

Наводи

уреди