За други значења на поимот видете Булган (појаснување)

Булган (монголски: Булган) е област во Архангај провинцијата во централна Монголија. Во 2009 година, населението било 2.434 жители.[1]

Наводи уреди

47°19′07″N 101°06′53″E / 47.31861° СГШ; 101.11472° ИГД / 47.31861; 101.11472