Бугат (монголски: Бугат) е област во Монголија во покраината Бајан-Олги. Во 2014 година, неговото население било 3487.[1]

Наводи уреди

  1. „АЙМГИЙН ХҮН АМ, НИЙГМИЙН ЗАРИМ ҮЗҮҮЛЭЛТҮҮД“ (PDF) (Mongolian). Bayan-ulgii.nso.mn. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-01-30. Посетено на 31 January 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

48°57′04″N 90°01′12″E / 48.95111° СГШ; 90.02000° ИГД / 48.95111; 90.02000