Брњаци

село во Косово

Тврдината Брњаци се наоѓа во близина на градот Косовска Митровица, Косово. Тврдината била кралски дворец на Јелена Анжујска, сопруга на Стефан Урош I[1]

Тврдина Брњаци
Мост во Брњаци
Карта
Општи податоци
ГрадКосовска Митровица
ЗемјаКосово

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)