Бренден Аронсон

Бренден Аронсон (англиски: Brenden Russell Aaronson; роден на 22 октомври 2000) — американски професионален фудбалер кој игра како офанзивен играч за врска или крилен играч за клубот од премиерлигашкиот Лидс Јунајтед и за репрезентацијата на Соединетите Американски Држави.

Бренден Аронсон
FC RB Salzburg gegen WSG Tirol ( mit Meistertellerübergabe 22. Mai 2021) 15.jpg
Лични податоци
Полно име Бренден Расел Аронсон
Роден на 22 октомври 2000 (2000-10-22) (22 г.)
Роден во Медфорд (Њу Џерси), САД
Држава САД САД
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција офанзивен играч за врска, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Број 7
Младинска кариера
2015–2018 Филаделфија Јунион Филаделфија Јунион
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017–2018 Бетлеем Стил 21 (1)
2019–2020 Филаделфија Јунион Филаделфија Јунион 51 (7)
2021–2022 Салцбург Салцбург 46 (9)
2022– Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 14 (1)
Репрезентација
2015 САД САД 15 2 (0)
2019 САД САД 23 3 (0)
2020– САД САД 25 (6)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 12 ноември 2022.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 21 ноември 2022

Во мај 2022 година, Аронсон се пресели во Лидс од Ред Бул Салцбург во трансфер вреден 30,2 милиони долари (24,7 милиони фунти), што го прави вториот најскап американски фудбалер на сите времиња.[1]

Клупска кариераУреди

Бетлеем СтилУреди

Аронсон се појави како играч на академијата играјќи за Бетлеем Стил ФК за време на нивната сезона во 2017 година откако присигнал преку академијата на Филаделфија Јунион.[2] Во октомври 2017 година, Аронсон го направил својот прв старт за Стил во ремито на гости против Тампа Беј Роудис.[3] Аронсон забележал 21 настап за Бетлеем Стил и го постигнал својот прв гол во професионалната кариера против Атланта Јунајтед 2.

Филаделфија ЈунионУреди

На 17 септември 2018 година, било објавено дека Аронсон ќе се приклучи на Филаделфија Јунион на почетокот на нивната сезона во 2019 година. На 17 март 2019 година, домашниот играч го постигнал својот прв професионален гол во своето деби во МЛС, помагајќи ѝ на Филаделфија да се израмни против Атланта Јунајтед. Првично резервен плејмејкер за Филаделфија, повредите и суспензиите на другите играчи му дале на Аронсон можност да започне и да се истакнува во првиот тим и како плејмејкер и како левостран играч од средината.[4]

На крајот на неговата дебитантска сезона, Аронсон завршил на второто место за дебитант на годината во МЛС за 2019 година, со три гола и две асистенции за над 1.640 минути игра. Аронсон бил најмладиот играч од петте финалисти.[5]

Сезоната 2020 година станала извонредна година за Аронсон кој ја завршил сезоната со 31 настап во сите натпреварувања и постигнувајќи 4 гола. Настапот на Аронсон во текот на сезоната му донело неколку признанија, вклучително и именување во најдобрата 11-ка во МЛС 2020 за регуларниот дел од сезоната. Филаделфија ја завршила сезоната со најдобриот рекорд во лигата заработувајќи го првиот трофеј на тимот, Супортерс Шилд во 2020 година.[6]

Ред Бул СалцбургУреди

По постојаните гласини, на 16 октомври 2020 година било објавено, дека Аронсон ќе му се приклучи на Ред Бул Салцбург од јануари 2021 година по завршувањето на сезоната во МЛС. Додека сумата за трансфер не била откриена, Филаделфија објавила дека тоа ќе биде највисоката сума за трансфер платена за американски домашен играч од МЛС.[7] Раните извештаи покажале дека сумата е 6 милиони долари однапред, со 3 милиони долари како можни стимулации.[8] Аронсон го направил своето деби за Салцбург на 25 јануари, како замена за време на победата од 2-0 над Рајндорф Алтах.

Аронсон го постигнал својот прв гол за Салцбург на 10 февруари 2021 година, постигнувајќи го победничкиот гол за време на победата од 3-1 над Австрија Виена. На 1 мај, тој го освоил својот прв трофеј со Салцбург кога клубот го поразил ЛАСК во финалето на Купот на Австрија со 3–0.[9] Аронсон го постигнал вториот гол на натпреварот, а негов петти во сите натпреварувања откако се преселил од Филаделфија во јануари.[9]

Лидс ЈунајтедУреди

На 26 мај 2022 година, Лидс Јунајтед објавил потпишување на договор со Аронсон на петгодишен договор, почнувајќи од 1 јули.[10][11] Скај Спорт објавил дека сумата за трансфер е 24,7 милиони фунти. Тој го направил своето деби во сениорската лига за Лидс како дел од почетните единаесет на отворањето на сезоната на 6 август, со победата од 2-1 на домашен терен над Вулверхемптон Вондерерс.[12] На 21 август, Аронсон го постигнал својот прв гол во Премиер лигата откако изнудил грешка од голманот на Челси, Едуард Менди во победата од 3–0 на домашен терен над ривалите Челси, помагајќи му на Лидс да ја обезбеди својата прва победа над Сините по 20 години.

Меѓународна кариераУреди

Откако покажал силна дебитантска сезона, Аронсон го добил својот прв повик за сениорската машката фудбалска репрезентација на Соединетите Американски Држави во октомври 2019 година за натпреварите од Лигата на нациите на КОНКАКАФ со Куба и Канада. Тој не одиграл ниту еден натпревар.[13] Аронсон го заработи својот втор повик во сениорскиот тим за јануарскиот камп во 2020 година. Аронсон го заработил своето деби во победата со 1-0 над Костарика. Подоцна истата година, Аронсон го постигна својот прв репрезентативен гол за време на победата со 6-0 над Ел Салвадор во декември 2020 година.

Личен животУреди

Неговиот брат Пакстен Аронсон игра за Филаделфија Јунион.

Настапите на Аронсон за Филаделфија Јунион и Ред Бул Салцбург му го донеле прекарот „Медфорд Меси“, алитерација што се однесува на неговото родно место и споредба со аргентинскиот играч Лионел Меси.

СтатистикаУреди

КлубУреди

Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Континентален куп Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Бетлеем Стил 2017 УСЛ Чемпионшип 5 0 1 0 6 0
2018 16 1 2 0 18 1
Вкупно 21 1 3 0 24 1
Филаделфија Јунион 2019 МЛС 28 3 2 0 30 3
2020 23 4 1 0 3 0 27 4
Вкупно 51 7 3 0 3 0 57 7
Ред Бул Салцбург 2020–21 Австриска Бундеслига 20 5 3 2 2 0 25 7
2021–22 26 4 5 0 10 2 41 6
Вкупно 46 9 8 2 12 2 66 13
Лидс Јунајтед 2022–23 Премиер Лига 14 1 0 0 14 1
Вкупно цела кариера 132 18 11 2 3 0 12 2 3 0 161 22

РепрезентацијаУреди

Репрезентација Година Настапи Голови
САД 2020 2 1
2021 13 4
2022 11 1
Вкупно 26 6

НаводиУреди

 1. Creditor, Avi. „Leeds Signs U.S.'s Aaronson After Avoiding Relegation“. Sports Illustrated (англиски). Посетено на 2022-11-24.
 2. „Brendan Aaronson“. web.archive.org. 2017-07-25. Архивирано од изворникот на 2017-07-25. Посетено на 2022-11-25.
 3. Ralph, Matthew (2017-10-05). „South Jersey teens impress in first starts for Bethlehem Steel“. Brotherly Game (англиски). Посетено на 2022-11-25.
 4. „Dream season continues for Philadelphia Union's Brenden Aaronson at Homegrown Game | Pro Soccer USA“. web.archive.org. 2020-01-01. Архивирано од изворникот на 2020-01-01. Посетено на 2022-11-25.
 5. Ralph, Matthew (2019-10-15). „Brenden Aaronson finishes second in Rookie of the Year award voting“. Brotherly Game (англиски). Посетено на 2022-11-25.
 6. mlssoccer. „Philadelphia Union win 2020 MLS Supporters' Shield on regular season's final day | MLSSoccer.com“. mlssoccer (iv). Посетено на 2022-11-25.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. Union, Philadelphia. „Philadelphia Union Agree To Record-Breaking Transfer Of Homegrown Midfielder Brenden Aaronson to UEFA Champions League Club FC Red Bull Salzburg“. Philadelphia Union (iv). Посетено на 2022-11-25.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Aaronson joins Salzburg for record-breaking fee“. ESPN.com (англиски). 2020-10-16. Посетено на 2022-11-25.
 9. 9,0 9,1 „U.S.'s Aaronson, Marsch lead Salzburg to Cup“. ESPN.com (англиски). 2021-05-01. Посетено на 2022-11-25.
 10. „Leeds agree deal with Salzburg for Aaronson“. BBC Sport (англиски). Посетено на 2022-11-25.
 11. „Brenden Aaronson to join Leeds United“. www.leedsunited.com (англиски). 2022-05-26. Посетено на 2022-11-25.
 12. „Brenden Aaronson inspires Leeds to comeback victory over Wolves“. the Guardian (англиски). 2022-08-06. Посетено на 2022-11-25.
 13. „Brenden Aaronson | USMNT | U.S. Soccer Official Site“. www.ussoccer.com (англиски). Посетено на 2022-11-25.