Тврдината Брезница се наоѓа во близина на градот Ниш, Србија. Денеска, од неа има останато само рушевини[1]

Тврдина Брезница
Општи податоци
ГрадНиш
ЗемјаСрбија

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)