Брахинка (белоруски: Брагінка, белоруски изговор: [braˈɣʲinka]; руски: Брагинка) ― кратка кривулеста река во Брахинскиот Реон во Белорусија. Нејзината должина е 179 км. Се влива во Припјат веднаш после нејзиниот влив во Днепар. Дел од реката тече низ радиоактивната зона на отуѓување, а самата река е под редовна контрола поради нуклеарно загадување. Малата населба Брахин стои на брегот на реката.

Брахинка
Изворно имеБрагінка  (белоруски)
Местоположба
ДржаваБелорусија
Физички особености
Устие 
 • место
Припјат
 • координати
51°12′50″N 30°24′31″E / 51.2138° СГШ; 30.4087° ИГД / 51.2138; 30.4087
Должина179 kм (587,000 ст)
Особености на сливот
ТечениеПрипјатДнепарДнепарско-бушки ЕстуарЦрно Море

Тука е сместен расказот „Крчма на Брахинка“ (Корчма на Брагинке) на Константин Паустовски од 1946 година.

Надворешни врски

уреди