Ботлишки јазик

Ботлишкиот е кавкаски јазик од подгрупата на андски јазици од групата на североисточни кавкаски јазици. Јазикот се зборува од Ботлиците во југозападен Дагестан, поточно во селата Буихе и Ашино. Според истражувањата на Корјаков од 2006 година, јазикот го зборуваат околу 5.500 жители.[2]

Ботлишки јазик
Буйхaлъи мицIцIи/Bujxałi mic’c’i
Застапен војугозападен Дагестан[1]
Говорници5500 (2006) [2]  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bph

НаводиУреди

  1. Ethnologue language map of European Russia, with Botlikh shown in the inset with reference number 9
  2. 2,0 2,1 Ethnologue entry for Botlikh

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди