Бор-Ондор (монголски: Бор-Өндөр), исто така Бор-Ундур е град во Монголија во покраината Хентиј. Градот се наоѓа во областа Дархан, Хенти|Дархан, но административно е одделен.

Географија Уреди

Градот се наоѓа на 1300 метри и е во близина на крајните граници на пустината Гоби. Бор-Ондор има површина од 144 км2.[1]

Население Уреди

Градот во 2001 година имал 6.406 жители, додека во 2006 бројот се зголемил на 8.510.[2]. Бор-Ондор е втор најнаселен град во покраината Хентиј, веднаш после Ондорхан.

Сообраќај Уреди

Бор-Ондор е поврзан со железничката линија Улан Уде - Улан Батор - Пекинг или т.н. Трансмонголска железничка линија.

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. www.burhanhaldun.mn, Bor-Öndör city overview“. Архивирано од изворникот на 2013-11-25. Посетено на 2009-01-28.
  2. Rural Poverty Reduction Programme: semi-annual report 2007“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-05-28. Посетено на 2009-01-28.

Координати: 46°15′N 109°26′E / 46.250° СГШ; 109.433° ИГД / 46.250; 109.433