Пратвил (Алабама)

(Пренасочено од Пратвил, Алабама)

Координати: 32°28′N 86°27′W / 32.467° N; 86.450° W / 32.467; -86.450

Пратвил (англиски: Prattville) е град во Алабама, САД и е административен центар на округот Аутауга. Основан е пред 1839 и се наоѓа на 20 км северозападно од Монтгомери. Населението во овој град изнесува околу 30 000 жители (2005).

Поглед кон центарот на Пратвил

Во Пратвил е роден пејачот Вилсон Пике (1941-2006).