Богд (монголски: Богд) е област во Монголија во покраината Оворхангај. Во 2010 година, неговото население било 5,342.[1]

Наводи уреди

  1. „Övörkhangai Aimag Sums Statistics, 2009“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-21. Посетено на 2021-03-18.


44°40′11″N 102°10′28″E / 44.66972° СГШ; 102.17444° ИГД / 44.66972; 102.17444