Биндер (монголски: Биндэр) е област во Монголија во покраината Хенти. Во 2010 година, неговото население било 3,455.[1]

Биндер Хенти мапа
Биндер Хенти мапа

Наводи уреди

  1. National Census 2010 (sum level divisions)

48°37′01″N 110°36′18″E / 48.61694° СГШ; 110.60500° ИГД / 48.61694; 110.60500