Вилијам Фредерик Гибонс (роден на 16 декември 1949) — американски музичар, пејач, текстописец, продуцент и глумец, најпознат како гитарист и главен вокалист на американскиот рок бенд ZZ Top. Ја започнал својата кариера во "Moving Sidewalks", кој го сними Flash и отвори четири датуми за Џими Хендрикс Искусниот. Гибонс го формираа ZZ Top (ЗЗ Топ) кон крајот на 1969 година и го издадоа првиот албум на ZZ Top во 1971 година. Следните албуми, Рио Гранде Мјуд (1972) и Tres Hombres (1973), заедно со голема турнеја, ја зацврстија репутацијата на групата како трио-моќен трио. Во 1980-тите и раните 1990-ти, ZZ Top ги објави своите три најпродавани албуми: Eliminator (1983), Afterburner (1985) и Recycler (1990). Бран музички спотови за хит-синглите "Нозе", "Дајте им ја цела љубов" и "Остро облечен човек", меѓу другото, станаа главни елементи на МТВ. Гибонс настапи со други уметници и дејствуваше на телевизиски емисии, особено на Коските. Тој беше рангиран на 32 место на списокот на Ролинг Стоун од 100-те најголеми гитаристи на сите времиња.

Вилијам Фредерик

Ран живот Гибонс е роден на Фредерик Ројал ("Фреди") и Лорен (Нее Дафи) Гибонс во соседството на Танслед во Хјустон, Тексас. Неговиот татко бил изведувач на оркестар и концертен пијанист кој работел заедно со неговиот втор братучед, уметничкиот директор Седрик Гибонс, за Самуел Голдвин во MGM Studios. Во 1963 година, Гибонс ја доби својата прва електрична гитара по неговиот 13-ти роденден, сончестиот Gibson Melody Maker, придружен со Fender Champ засилувач, беше под влијание на гитаристите како Џими Рид. Додека присуствуваше на уметничкото училиште "Ворнер брадерс" во Холивуд, Калифорнија, Гибонс се занимаваше со своите први бендови како што се "The Saints", "Billy G" и "Blueflames" и "The Coachmen". До 18 години, Гибонс отиде напред формирајќи уметнички дизајниран бенд, концептуално инспириран од пријателот и колегиот музичар, Роки Ериксон и Лифтовите на 13-тиот кат, именувајќи ја групата Moving Sidewalks, влегувајќи во хит синглот "99-ти кат", и се дружи со пријателство со Џими Хендрикс. Хендрикс понатаму велеше на The Tonight Show и на Show Dick Cavett дека Гибонс ќе биде следниот најжешк гитарист.