Бечејската тврдина се наоѓа во градот Бечеј, Србија. Тврдината се наоѓала во составот на Кралство Унгарија. Денеска, таа е срушена до темел.[1]

Бечејска тврдина
Општи податоци
ГрадБечеј
ЗемјаСрбија

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)