Карта на амазонскиот басен со реката Бени.

Реката Бени (шпански: Río Beni) е река во северна Боливија.

КарактеристикиУреди

Реката извира северно од Ла Пас и тече североисточно низ пампите. Една од притоките на рекава е реката Туичи во националниот парк Мадид. Јужно од Руренабаке реката продолжува да тече низ шуми. Реката се влива во реката Маморе на бразилско-боливиската граница.


ПоврзаноУреди