Бенахебер (шпан. Benagéber) is a општина во округот Лос Серанос (авт. заедница Валенсија), Шпанија.

Бенахебер
Benagéber
Општина
Знаме на Бенахебер
Знаме
Грб на Бенахебер
Грб
Бенахебер is located in Шпанија
Бенахебер
Бенахебер
Местоположба во Шпанија
Координати: 39°44′12″N 1°6′0″W / 39.73667° N; 1.10000° W / 39.73667; -1.10000Координати: 39°44′12″N 1°6′0″W / 39.73667° N; 1.10000° W / 39.73667; -1.10000
Земја Шпанија
Автономна заедница Валенсија (автономна заедница)
ПокраинаВаленсија
ОкругЛос Серанос
Судски округЛирија
Управа
 • АлкалдРафаел Дарихо Ексамиља
Површина
 • Вкупна69,8 км2 (269 ми2)
Надм. вис.&10000000000000715000000715 м
Население (2008)
 • Вкупно156
 • Густина0.22/км2 (0.58/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.46173
Служб. јазицишпански
Мреж. местоМатична страница