Белградска недела на дизајн

Белградска недела на дизајн е меѓународен фестивал основан во 2005 година и се одржува еднаш годишно во Белград, Србија. Еднонеделната конференција се организира секоја пролет и е најголемата дизајнерска иницијатива во Југоисточна Европа. Опфаќа архитектура, дизајн, мода, издаваштво и нови медиуми, како и сродни области како комуникации, маркетинг, рекламирање и управување со уметност. Настанот вклучува дизајнерски лаборатории, натпревари и презентации од меѓународни говорници како Карим Рашид и Даниел Либескинд.

Во текот на остатокот од годината, има поврзани проекти како што се промовирање локални дизајнери, одржување на конкурс за брендирање за српскиот центар за промоција на науката и учество во Проектот Партнери на хумани градови.[1] Организацијата, исто така, го предводеше проектот Белград 2020 година, промовирајќи го градот како кандидат за европска престолнина на културата.

Историја

уреди

Првпат одржан во 2005 година, фестивалот „Белградска недела на дизајн“ го основал бренд-консултантот Јован Јеловац, формално обучен архитект.[2] [3] Продукцијата на конференцијата чини околу половина милион евра и е поддржана најмногу преку комерцијални и медиумски спонзорства.[2] За Јеловац, образованието беше примарна причина за започнување на самитот, како и инспирација на граѓаните на земјата преку дизајнот. Во 2014 година, претседателот на Србија, Томислав Николиќ, претседаваше со настанот, спомнувајќи како дизајнот може да придонесе за економијата на земјата.

Во 2006 година, дизајнерот Карим Рашид бил амбасадор на втората белградска недела на дизајн и зборуваше на конференцијата.[4] Како резултат на тоа, тој подоцна раководеше со неколку проекти за дизајн во главниот град на Србија.[3] Рашид изјави дека е фасциниран од Белград и од Источна Европа воопшто, гледајќи го „како наредното место што доаѓа - сите се психички и ентузијасти за обновата на овие поетски, романтични, уметнички и многу интелектуални места“.[5] [6] [7]

Откако присуствуваше на фестивалот за дизајн во 2008 година, архитектот Даниел Либескинд замина со комисија од милијарда долари, иако контроверзна, за реконструкција на белградскиот брег.[8] [9] Големите проекти како овој придонесуваат за обнова на градот.[10] Други облакодери и трговски центри се во фаза на планирање, а архитектонските ремек-дела, како зградата на Арт Нову „Геозавод“, се обновуваат.[8] Белград се споредува со Берлин од 1990-тите, на кој се гледа како на распаѓање, но жива метропола: „Неодамна, мрзливиот град се појави како бастион на креативни активности и урбана кулина на евтино, наспроти долготрајната позадина на социјализмот“.

Главното место на фестивалот се менува секоја година со разни запуштени или напуштени згради кои се реновираат за настанот. Минатите локации вклучуваат палата, бомбардираниот хотел Југославија, напуштена стоковна куќа,[11] затворениот музеј на современа уметност и стара фабрика.[12] Секоја година, конференцијата се фокусира и на една заедничка нишка, на пример, во 2013 година обединувачката тема била квадратната форма.[13]

Приближно триесет меѓународни говорници презентираат секоја година и покриваат широк спектар на теми, помагајќи да се промовира културната размена меѓу Србија и остатокот од светот. Значајни дизајнери и уметници кои зборуваа на настанот биле Ајлин Лангреутер, Кристоф де ла Фонтен, Хела Јонгериус, Даан Рузгард, Рос Лавгроув, Кристоф Пилет, Саша Лакиќ и Патриша Уркиола.[2]

Покрај презентациите, има и бројни работилници и конкурси за дизајн, како и експонати од дизајнери како што се израелскиот Ејлон Армон и швајцарското архитектонско дуо Ланг/Бауман.[12]

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
 1. „Belgrade Design Week welcomes the City of Kragujevac to the Human Cities/ family!“. humancities.eu.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Belgrade Design Week“. DisegnoDaily. Архивирано од изворникот на 2018-09-21. Посетено на 2022-02-07.
 3. 3,0 3,1 Beaumanis, Viia (2013-10-11). „On the Verge | Belgrade, Europe's Latest Urban Success Story“. T Magazine (англиски). Посетено на 2018-04-06.
 4. „The King of Kool is so over New York“. The Globe and Mail. 2008-02-02. Посетено на 2018-04-06.
 5. „Karim Rashid goes Belgrade“. sajkaca.blogspot.ca.
 6. „Five Emerging Fashion Capitals Worth Knowing“. pastemagazine.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-04-04. Посетено на 2018-04-06.
 7. „New MoMA exhibition celebrates the concrete world of Yugoslavia“. The Independent (англиски). 2018-01-25. Посетено на 2018-04-06.
 8. 8,0 8,1 Wright, Herbert (10 December 2015). „Belgrade Waterfront: an unlikely place for Gulf petrodollars to settle“. the Guardian.
 9. „Luka Beograd :: Strategy“. www.lukabeograd.com.
 10. „La nuova Belgrado: cosa vedere, gli hotel e i ristoranti“. 14 July 2016.
 11. „belgrade design week 09 the location“. 31 May 2009.
 12. 12,0 12,1 „belgrade design week 2014 conferences open up a brand new world“. 5 October 2014.
 13. „Jovan Jelovac: Dizajn nije umetnost nego biznis“. glassrpske.com. Архивирано од изворникот на 2018-04-08. Посетено на 2018-04-07.