Баќевац е една од приградските населби на Белград, Србија . Баќевац се наоѓа во општина Бараево . Нејзиното население во 2011 година изнесувало 1.942.[2]

Баќевац
Баћевац
Држава Србија
ГрадБелград
ОпштинаБарајево
Површина[1]
 • Вкупна15,71 км2 (607 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно1.942
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.011
Рег. таб.BG
RZS code703508[3]

Баќевац се наоѓа западно од општинскиот центар Бараево, четири километри источно од главниот пат во западна Србија, Ибарска магистрала ( автопат на Ибар ) и тоа е едната регионална раскрсница.

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.067—    
19531.110+4.0%
19611.031−7.1%
1971971−5.8%
19811.092+12.5%
19911.220+11.7%
20021.624+33.1%
20111.942+19.6%

Баќевац е рурална населба. Благодарение на близината на автопатот и самиот град Белград, порасна за една третина меѓу пописите од 1991 до 2002 година (1.220 и 1.624 жители, соодветно).[4] Во 2011 година населбата броела 705 домаќинства со просечни 2,75 членови. Имало 584 семејства, при што 84% од населението се возрасни и просечна возраст од 44,9 години.[2]

Место за кампување

уреди

Ова е еден од само трите официјално назначени кампови во Белград до 2018 година кој се наоѓа во Баќевац. Тоа е сместено е во рамките на комплексот на етнодомаќинството „Куќа на Зорниќ“.[5]

Наводи

уреди
  1. „Насеља општине Барајево“ (PDF). stat.gov.rs (Serbian). Statistical Office of Serbia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-11-14. Посетено на 22 October 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Population by age and sex, by settlements“. Statistical Office for the Republic of Serbia. Архивирано од изворникот на 2017-10-16. Посетено на 2022-01-27.
  3. „Register of Territorial Units and GIS“. Statistical Office for the Republic of Serbia.
  4. „Comparative overview of the number of population in 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011“. Statistical Office for the Republic of Serbia. Архивирано од изворникот на 2017-10-16. Посетено на 2022-01-27.
  5. Ana Vuković (16 August 2018). „Kamping turizam – neiskorišćena šansa“ [Camping tourism - missed chance]. Politika (Serbian). стр. 14.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)