Бајан-Агт (монголски: Баян-Агт) е област во Монголија во покраината Булган. Во 2009 година, неговото население било 3,048.[1]

НаводиУреди

Координати: 49°02′20″N 102°05′03″E / 49.03889° СГШ; 102.08417° ИГД / 49.03889; 102.08417