Бајаннур (монголски: Баяннуур) е област во Монголија во покраината Булгаан. Во 2009 година, неговото население било 1,526.[1]

Наводи уреди

47°49′49″N 104°26′28″E / 47.83028° СГШ; 104.44111° ИГД / 47.83028; 104.44111