Бауска (општина)

Бауска (латвиски: Bauskas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Бауска
Bauskas novads
Општина
Bauskas novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеБауска
Управа
 • ГрадоначалникВалдис Веипс
Површина
 • Вкупна784.9[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно28,421[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди