46°59′0″N 21°7′25″E / 46.98333° СГШ; 21.12361° ИГД / 46.98333; 21.12361

Баркау или Береџо (унгарски: Berettyó, романски: Barcău), е река која извира во Бихор, Романија. Се влева во реката Кереш-Шебеш во Унгарија.

Баркау
Barcău
Berettyó
Река
Баркау во Унгарија
Држави Романија, Унгарија
Окрузи Романија: Салај, Бихор
Унгарија: Хајду-Бихар, Бекеш
Градови Маргита, Беретџоујфалу
Извор
 - место планините Плопиш, близу Богиш, Sălaj County, Романија
Утока Кришул Репеде
 - местоположба близу Зегалом, Бекеш, Унгарија
 - координати 46°59′0″N 21°7′25″E / 46.98333° СГШ; 21.12361° ИГД / 46.98333; 21.12361
Должина 134 км
Слив 2.025 км2

Градови

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди