Банкарска улица (Истанбул)

Банкарска улица

Банкарската улица или Банкалар џадеси (турски:Bankalar Caddesi), се наоѓа во историската област Галата, денешен Караќој во областа на Бејоглу (историска Пера) во Истанбул, Турција. На ова улица се наоѓале голем број на познати банки, финансиски институции и осигурителни компании во времето на Османлиската империја, вклучувајќи ги и Отоманската Централна банка (се одржа како Банка-и Османи во 1856 година, а подоцна и реорганизирана како Банка-и Османи-и Шахане во 1863 година [1] и Отоманската берза од 1866 година.[2]. Банкалар Кадеси продолжува да биде и денеска главната финансиска област во градот.


НаводиУреди

  1. „Ottoman Bank Museum: History of the Ottoman Bank“. Obarsiv.com. конс. 2009-07-14. 
  2. „Ottoman Bank Museum“. Ottoman Bank Museum. конс. 2009-06-18. 

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°01′26″ СГШ; 28°58′25″ ИГД / 41.023908333333° СГШ; 28.973722222222° ИГД / 41.023908333333; 28.973722222222