Бангладеш на Летните олимписки игри 2004

Бангладеш учествувал на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година.

Бангладеш на Олимписките игри

Знаме на Бангладеш
МОК-код  BAN
НОК Олимписка асоцијација на Бангладеш
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

АтлетикаУреди

Спортистите од Бангладеш имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот“). [1] [2]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Мохамад Шамсудин 100 м 11.13 8 Не се квалификувал за следната фаза
Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза

СтрелаштвоУреди

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Асиф Хосаин Кан Воздушна пушка од 10 метри 587 = 35 Не се квалификувал за следната фаза

ПливањеУреди

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Ахмед Мохамед 50 м слободно 25,47 63 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Доли Ахтер 50 м слободно 30,72 61 Не се квалификувал за следната фаза

НаводиУреди

  1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.
  2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врскиУреди