Балетанки[1][2] — лесни обувки специјално правени за балетско танцување. Може да бидат изработени од мека кожа, платно или сатен и имаат флексибилен, тенок целосен или поделен ѓон. Традиционално жените носат розови балетанки, а мажите бели или црни. Балетанки во боја на кожа — кои се ненаметливи и на тој начин даваат изглед на танцување боси — се носат во модерните балети, а понекогаш и во модерните танци и кај мажите и кај жените.

Кожни балетанки, со стапала прикажани во петтата позиција

Вообичаено, на часовите по балет, танчерите носат балетанки во текот на целиот час, додека танчерките носат балетанки на почетокот, а потоа може да ги променат со шпиц-патики.

Изработка

уреди

Балетанките традиционално имаат кожен ѓон кој не стигнува до крај до рабовите на обувката. Модерен развој е разделениот ѓон, кој обезбедува поголема флексибилност и го нагласува обликот на стапалото кога е посочено. Тие обично се направени од мека кожа, платно или сатен. Кожните балетанки се користат долго време. Платнените балетанки се поевтини, но се износуваат побрзо од просечните кожни балетанки. Сатенските балетанки често се користат за изведби, но многу брзо не можат повеќе да се користат.

Балетанките се прицврстуваат со ластик, најчесто со една лента преку лакот на стапалото или со две ленти кои се вкрстуваат во форма „Х“ на врвот на лакот. Во случај на балетанки со двојна лента, некои производители на балетанки закачуваат еден крај од секоја лента на балетанката како дел од процесот на производство и ќе му остават на купувачот да ги закачи слободните краеви на лентите за оптимално вклопување.

Историја

уреди

Жените почнале да играат балет во 1682 година, дваесет години откако кралот Луј XIV наредил основање на Кралска академија за танц. Во тоа време, стандардните женски балетанки имале потпетици. Танчерката од средината на 18 век, Мари Камарго, од балетот на Париската опера била првата што носела балетанки без потпетици. По Француската револуција, потпетиците биле целосно отфрлени од стандардните балетски чевли и биле заменети со балетанките што ги имаме денес.[3]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „балетанка“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „балетанка“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Gray, Renée Nicole. „2018 Variety Magazine In Ballet Slippers“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2022-05-23. Посетено на 2022-06-25.