Багахангај (монголски: Багахангай) е еден од деветте окрузи на Улан Батор во Монголија, кој е поделен на два помали окрузи Ондор Толгој и Багахангај.

Багахангај е всушност ексклава оддалечена од Улан Батор околу 140 км и се наоѓа во покраината Тов. Градот е основан како воена база на советската војска.

Поврзано

уреди

47°21′15″N 107°29′03″E / 47.35417° СГШ; 107.48417° ИГД / 47.35417; 107.48417