Аџарска Автономна Советска Социјалистичка Република

Аџарска Автономна Советска Социјалистичка Република (грузиски: აჭარის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Грузиска ССР.

აჭარის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა
Аџарска Автономна Советска Социјалистичка Република
1921 – 1991


Знаме

Главен град неукажан
Уредување Неукажано
Историја
 -  Основана 1921
 -  Замрела 1991
Валута советска рубља

Републиката била основана во 1921 година.

Територијата на земјата опфаќала 3.000 квадратни километри, а бројот на населението било 385.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 177.000 кон 208.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Аџарија.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Данните са към 1 януари 1987 г.