Ајнфелдско Езеро

Ајнфелдско Езеро (германски: Einfelder See) — езеро во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. На надморска височина од 26,79 метри, неговата површина е 1,78 км². Се наоѓа во северните предградија на Нојминстер и во округот Рендсбург-Екернферде.

Ајнфелдско Езеро
Einfelder See NSG.JPG
Ајнфелдско Езеро
ПодрачјеШлезвиг-Холштајн
Координати54°8′29″N 10°0′4″E / 54.14139° СГШ; 10.00111° ИГД / 54.14139; 10.00111Координати: 54°8′29″N 10°0′4″E / 54.14139° СГШ; 10.00111° ИГД / 54.14139; 10.00111
Главни истециАлбек
Сливни земји Германија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1.78 км² км2
Прос. длабочина3,4 м м
Најг. длабочина8,4 м м
Брег8,7 км км
Надм. височина26,79 м м
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Надворешни врскиУреди