Ас Понтес де Гарсија Родригес

Ас Понтес де Гарсија Родригесопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 249. км2, население од 12.570 жители (2004) и густина од 47.75 км2.

Ас Понтес де Гарсија Родригес
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Знаме на Ас Понтес де Гарсија РодригесАмблем на Ас Понтес де Гарсија Родригес
Амблем
Прекар(и): Ас Понтес де Гарсија Родригес
Положбата на Ас Понтес де Гарсија Родригес во Галиција
Положбата на Ас Понтес де Гарсија Родригес во Галиција
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно11.911 (INE)
 • Густина47,75/км2 (12,370/ми2)
Мреж. местоhttp://www.aspontes.com/