Арука (португалски: Arouca) — град и општина во Северниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 22.359 жители, на површина од 329,11 км2.

Арука
Arouca
општина
Знаме на АрукаГрб на Арука
Земја Португалија
ОбластСеверен регион
Метрополска областМетрополитенска област Порто
ОкругАвеиро
Околии16
Управа
 • ПретседателМаргарида Белем
Површина
 • Вкупна329,11 км2 (12,707 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно22.359
 • Густина0,68/км2 (1,8/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°55′N 8°15′W / 40.917° СГШ; 8.250° ЗГД / 40.917; -8.250Координати: 40°55′N 8°15′W / 40.917° СГШ; 8.250° ЗГД / 40.917; -8.250
Мреж. местоwww.cm-arouca.pt