Арнајево — една од приградските населби на Белград, главниот град на Србија. Арнајево се наоѓа во општина Бараево. Населението во 2011 година било 753.[2]

Арнајево
Арнајево
Држава Србија
ГрадБелград
ОпштинаБарајево
Површина[1]
 • Вкупна9,71 км2 (375 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно753
Час. појасCЕТ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.011
Рег. таб.BG
RZS code703486[3]

Арнајево се наоѓа во северозападниот крај на општината, источно од селото Степоевац. Во 1956–57 година, Арнајево било дел од општината Бељина, која во 1957 година се споила во општина Бараево.

Демографски податоци

уреди

Тоа е мала селска населба која што се населува. Во 2011 година селото имало 239 домаќинства со просечни 3,15 членови. Имало 212 семејства, при што 82% од населението се возрасни и просечна возраст од 44,4 години.[2] Имало население од 853 според пописот од 2002 година. Во 1991 година населбата броела 1.005 жители.[4]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.113—    
19531.144+2.8%
19611.094−4.4%
19711.032−5.7%
19811.034+0.2%
19911.005−2.8%
2002853−15.1%
2011753−11.7%

Наводи

уреди
  1. „Насеља општине Барајево“ (PDF). stat.gov.rs (Serbian). Statistical Office of Serbia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-11-14. Посетено на 22 October 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Population by age and sex, by settlements“. Statistical Office for the Republic of Serbia. Архивирано од изворникот на 2017-10-16. Посетено на 2022-01-27.
  3. „Register of Territorial Units and GIS“. Statistical Office for the Republic of Serbia.
  4. „Comparative overview of the number of population in 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011“. Statistical Office for the Republic of Serbia. Архивирано од изворникот на 2017-10-16. Посетено на 2022-01-27.

44°30′04″N 20°22′32″E / 44.50111° СГШ; 20.37556° ИГД / 44.50111; 20.37556